Czas skorzystać z alternatywnych instrumentów
Tarcza antykryzysowa może nie wystarczyć. Samorządy powinny więc skorzystać z alternatywnych instrumentów inwestycyjnych. Jakich?
Skutki finansowe i ekonomiczne trwającej pandemii coraz bardziej widoczne są w budżetach jednostek samorządu terytorialnego. W Tarczy 4.0 przewidziano dla JST kilka rozwiązań pozwalających na czasową poprawę ich kondycji finansowej. Okazuje się jednak, że rozwiązania te na dłuższą metę mogą nie być wystarczające. Samorządy, w obliczu wciąż pogarszającej się ich sytuacji dochodowej, powinny rozważyć zmianę swojej polityki inwestycyjnej w długofalowej perspektywie.
Potrzebna zmiana polityki
Zmiana ta powinna być przeprowadzona przy użyciu alternatywnych instrumentów inwestycyjnych, dotąd wykorzystywanych przez JST stosunkowo niechętnie. Korzyści bowiem płynące z ich zastosowania, mogą okazać się swego rodzaju remedium na negatywne skutki pandemii dla samorządu terytorialnego.
Dotychczasowe instrumenty wsparcia
Najważniejsze instrumenty wsparcia finansów samorządowych zostały wprowadzone w ramach Tarczy 4.0 do ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa antywirusowa). Dotyczą one przede wszystkim modyfikacji zasady równoważenia wydatków bieżących dochodami bieżącymi (art. 15zoa) oraz indywidualnego wskaźnika zadłużenia (art. 15zob), o których mowa w ustawie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta